Shpeshherë harrojmë,shpeshherë edhe lëndojmë duke hedhur ndonjë fjalë të pakëndshme. Por në venat tona rrjedh gjak shqiptari. Ndonjëherë e përbuzim padashur,por ne jemi gjithnjë këtu për atë. Punojmë cdo ditë me zell për një të ardhme më të mirë. Ndoshta duhet t’i kushtojmë pak më shumë dashuri.Duhet të fillojmë që patriotizmin ta shfaqim në jetën e përditshme,e jo vetëm në data të shënuara. Le t’i tregojmë botës se fisnikëria e shqiptarëve s’ka fund. Bujaria,besa e atdhedashuria na karakterizojnë.E nuk dua të zgjatem më tepër me fjalë të kota,pasi cdokush nga  ne e ndjen thellë në zemër dashurinë për atdheun.

Edhe sot,shpresoj që Shqipëria ta fitojë këtë ndeshje.Unë besoj se përpjekjet e djera do finalizohet me një fitore. Mbështetje për cunat e kombëtares.
  


 Të dua Shqipëri. Unë besoj. Kuq e zi je ti.
   


 Trego mbeshtetjen per Shqiperine,cdo dite.Na tregoni se kemi besimin tuaj. #Kuqezijeti #unebesoj #lifewithana,

                                                              Shume dashuri per ju.Jam krenare qe jam shqiptare.
                                                                                                <3 Ana <3


Makeup is part of everyday life.Almost every girl loves it.Sometimes it is there to cheer you up. But having good quality ones makes it all better.I am listing below some of the makeup products and links to shop them online.Here we go.
For everyday makeup to school and home makeup,I only use face cream and lip balm.When I hang out,I use all of them.I wear blush,eye shadow,eyeliner and lipstick only on special occasions.


 • Daily energizer cream,Clarins
(http://www.clarins.co.uk/daily-energizer-cream-gel/C010405009.html)


 • Maestro fusion makeup,Giorgio Armani
(http://www.giorgioarmanibeauty-usa.com/on/demandware.store/Sites-armani_us-Site/default/Product-Show?pid=A300&bookmark=400537)
 • Healthy mix concealer,Bourjois
(http://www.international.boots.com/en/Bourjois-Healthy-Mix-Concealer-10ml_1039593/) • Powder,Shiseido
(http://www.shiseido.com/sheer-and-perfect-compact-foundation/9990000000114,en_US,pd.html)
 • Blush,Shiseido
(http://www.shiseido.com/accentuating-color-stick/0729238535923,default,pd.html)
 • Eyeshadow palette,Clarins
(http://www.clarinsusa.com/en/eye-quartet-mineral-palette%C2%A0/C050202017.html?start=2&dwvar_C050202017_color=01%20pastels)
 • Voluminous Million Lashes,L'oreal
(http://www.lorealparisusa.com/en/Products/Makeup/Eyes/Mascara-Primer/Voluminous-Million-Lashes-Mascara.aspx?shade=Black)
 • Eyeliner,Chanel


(http://www.chanel.com/en_US/fragrance-beauty/Makeup-Eyeliner-LIGNE-GRAPHIQUE-DE-CHANEL-131317)
 • Fruity shine peach lip balm,Labello
(http://www.smallflower.com/labello/peach-fruity-shine-lip-balm-4.8g-lip-gloss-10073229)
 • Juicy tube lipgloss,Lancome
(http://www.lancome-usa.com/Juicy-Tubes/1000398,default,pd.html)
As for lipsticks,I have a lot but this is my favourite one.When I hangout I usually wear this one.
 • Lipstick,Shiseido
(http://www.shiseido.com/perfect-rouge/9990000000001,en_US,pd.html&cgid=makeup-lips-lipstick&sz=12&start=12&dwvar_9990000000001_color=00001_BE333)
So,this were the makeup products I use,They are really great and I love them.My favourite one is the Shiseido lipstick.What about you? What is your favourite makeup product? 
                                                                                                        Much love.
                                                                                                <3 Ana <3


Kjo javë në Tiranë nisi me alarmimin e qytetarëve mbi ngjarjen e ndodhur në kopshtin zoologjik.Ky mjedis ka vite që është në gjendje mjerane.Askush nuk mban përgjegjësi për t’u kujdesur për të.Është transformuar në një ndër ato vende të mrekullueshme të harruara në skëterrë.Sa duhet të presim akoma që dikush të interesohet për të ardhmen e tij ? Situatë e patolerueshme.


Skandali kishte të bënte me futjen e një kali dhe nje bualli në të njëjtin vend.Në një moment bualli kishte sulmuar kalin duke i shkaktuar carje në pjesën e poshtme të trupit duke bërë që organet te dëmtohen dhe të shfaqen jashtë.Pas disa kohësh kali kishte ngordhur. Lajmi u bë i ditur nga një video e publikuar në rrjetet sociale nga një vizitor i rregullt i këtij kopshti. 

Por kjo ngjarje nuk është i gjithë problemi,është ai që i bëri qytetarët dhe mediat të ngrihen kundër mizorive. Ka vite të tëra që kopshti zoologjik nuk meriton të ketë më këtë emër. Kafshët sa vinë e rrallohen. Situata si qeni në kafaz apo gjendja johigjenike e mjedieve janë të shpështa. Mbaj mend vizitën time të fundit në kopshtin zoologjik rreth 1 viti më parë.Kisha vite pa e vizituar dhe e mendova si një mënyrë të mirë për të kaluar fundjavën. Ama,zhgënjimi ishtë i papërballueshëm. Duke filluar që nga sjellja arrogante e punonjësve dhe ideja se duhet t’i bëje një vizitë të shpëjtë sepse nuk mund të qëndroje për një kohë të gjatë  në atë mjedis jo higjenik. Fillojmë me vizitën te shqiponja që kishte harruar të fluturonte. Pastaj te luani i zbutur i cili shfaqte dëshpërim në shikimin e tij. Për të mos përmedur pastaj që 2/3 e kafazeve ishin bosh. U alarmova për të gjitha. E vitet kalojnë,kafshët pakësohen e kushtet përkeqësohen.

Mendoj se ka ardhur koha që organet përkatëse të mbajnë përgjegjësitë e tyre. Eshtë koha që të paktën të bëjnë sikur kanë ndjenja humane e të bëjnë dicka.Të mendojnë për të ardhmen e faunës në Shqipëri.Të mendojnë për të ardhmen e fëmijëve që nuk do kenë mundësi të vizitojnë kopshtin zoologjik.Të mendojnë se ne kemi nevojë për kafshët.
Kopshti zoologjik momentalisht është i mbyllur dhe të gjithë po shpresojmë se dicka po bëhet.Eshtë koha qe ne si shqiptarë,si njerëz të fillojmë protestat për ceshtje humane,e ta lëmë pak politikën dhe famën mënjanë. Është koha të shfaqim sadopak qytetari.
      Ju lutem,bëni thirrje për sensibilizim.Është koha të veprojmë.Shpërndani lajmin,shpërndani ndjenja humane,shpërndani dashurinë për kafshët. 
                                                                                  Shume dashuri per ju.
                                                                              <3 Ana <3

Përshëndetje miqtë e mi.Muzika na shoqëron në cdo cast.Ai është ilaci i zemrës.Por cilat janë këngët e mia të preferuara të muajit ?

1.Alban Skenderaj,Dj Dalool- Peng
2-Elhaida Dani- I'm alive
Kenga perfaqesuese ne Eurovizion 2015.

3-Elvana Gjata,Flori- Kuq e zi je ti
Krenare qe jam shqiptare.

                                
Po per ju ? Cilat kenge ju kane shoqeruar ne keto dite te bukura pranvere.
                                                              Shume dashuri per ju 
                                                                                                <3 Ana <3Hello guys.It's been nearly a month since I lasted posted my top 10 songs. Music is irreplacable and it is the medicine for the soul.So below are my 8 top songs of the month.


 1.  Taylor Swift -Style


 2.Paloma Faith-Picking up the pieces

                           
3.Hozier-Take me to church

                              
4.Enrique Iglesias,Descemer Bueno,Gente De Zona- Bailando

5.Kwabs-Walk

                                      
6.Rihanna,Kanye West,Paul McCartney-FourFive Seconds

                                      
7.Beyonce-7/11
                                       
8.Stereophonics-Indian Summer

                                       

So every single day these songs have been on my mind.What about you? Share your favourite song below on the comments.
                                                                                Much love.
                                                                                                     <3 Ana <3

Përshëndetje miqtë e mi të dashur.Uroj që java juaj të ketë qenë e këndshme dhe të jeni duke kaluar disa momente relaksuese këtë fundjavë. Shpeshherë,në jetë ndeshemi me periudha stresi. Afatet për mbarimin e dickaje dhe gjithë ato punë për t’u zgjidhur ndonjëherë e bëjnë të vështirë të buzëqeshësh.Kjo është dhe arsyeja se pse unë vendosa të ndaj me ju disa sekrete se si të menaxhojmë stresin.Edhe unë,si adoleshente,përjetoj  periudha të tilla për shkak të punës shkollore,provimeve,projekteve dhe qëllimeve që duhen arritur.Pra,cfarë mund të bësh për të përballuar një ditë stresuese ?1.Bëj një pushim.
Është gjithmonë një ide e mirë të bësh një pushim nga gjithë ajo rrëmujë.Shko për një shëtitje,not,kinema ose shko të blesh atë fustanin që pe javës që kaloi.Ose dëgjo muzikë relaksuese dhe shijo pak kohë me vetveten.2.Gjithmonë kujdesu për mënyrën e të ushqyerit dhe shëndetin fizik
Të hash vakte të shëndetshme dhe të evitosh ato ushqimet e shpejta gjithashtu përmirëson shëndetin tuaj mendor.Dhe mos harro të paktën 30 minuta aktivitet fizik në ditë.
3.Bëj një gjumë të mjaftueshëm.
Ah po,gjithmonë harrojmë ta bëjmë.Ato netët me 3 orë gjumë ? Jo një ide e mirë. Fli të paktën 8 orë për një përkushtim të plotë në qëllimet e tua.

4.Planifikoje kohën
Krijo një plan ,në mënyrë që të kesh gjithcka të organizuar.Mos i li për ditën e fundit.
5.Kupto se nuk mund të kesh gjitcka nën kontroll
Je një njeri,mos e lodh kaq shumë veten me gjëra të kota.Meriton dhe ti të kesh atë kohën për të reflektuar mbi jetën tënde.Jo gjithcka në jetë do të jetë perfekte,nuk jemi në përrallë. Kupto se cilat gjërat gjëra janë më të rëndësishme dhe jepu prioritet.

Këto pra janë ato që më ndihmojnë shpeshherë dhe shpresojnë të jenë ndihmues dhe për ju. Në këtë periudhë,kam kaq shumë gjëra për të bërë.Kam punën shkollore,provimet,aplikimet për shkollën e mesme,aplikimet në disa organizata.Gjithashtu duhet të arrij dhe qëllimin për të pasur atë trupin perfekt sepse vera po vjen.Gjithsesi do mundohem të jem sa më aktive.Faleminderit për mbështëtjen.
                                                      <3 Ana <3Hello my lovely friends.I hope your week has been great and that you are having some relazing time this weekend.Every once in a while,everyone experiences a stressful period.Deadlines and all that work sometimes make it hard to smile and get through the day.That's why I decided to share today with you some of my tips to managing stress.As a teenager,I also experience stress periods because of school work and exams,project and goals to maintain.So what can you do to feel better on a stressful day?

 1. Have a break.
It is always a good idea to take a break from all the chaos.Go for a walk,go swimming,go shopping or at the cinema.Maybe just listen to some relaxing music and enjoy yourself.
2.Always take care of your eating habits and physical health
Eating healthy meals and avoiding thos "in hurry" snacks also improves you mental health.Take at least 30 minutes a day to exercise,or just walking.
3.Get enough sleep
Oh yeah,that thing we always forget to do.Having those 3 hours sleep nights is not a good idea.Sleep for at least 8 hours a day for  a full effort on your goal.

4.Plan your time
Create a schedule so you can have everything organised.Don't it leave it for the night before.
5.Understand that YOU CAN'T HAVE EVERYTHING IN YOUR LIFE IN CONTROL
You are human,you deserve to have that time to reflect on your life.Not everything in your life will be great,this is not Disney.Understand what is really important and make some priorities.
So these are some tips from me and I hope they are helpful. During this period,I have a lot to do because I have to manage my school work and exams.I also have some high school applications and some organizations applications.I also have to reach my goal of summer body,but I will make sure to update my blog as often as I can.Thank you for supporting me.
                               Much love <3 Ana <3
Happiness is what makes life beautiful.Making others happy gives a meaning to your life.What does it take to do a kind act? Nothing more than a smile or a hug.Sharing love is the best way to live. So,what does happinness mean for me? Happiness is waking up in the morning happy to live life,it is waking up with a goal.Happiness is looking at your family smile.Happiness is the smile that old beautiful lady gives you when you help her.Happiness is smiling to strangers.Happiness is feeling love through your veins.Happinnes is giving food to a homeless person and talking with him,giving love. Happiness is living the life you love and making this world a better place.And all it takes is a smile.And I want you to know that money or fame can't buy all this,real happiness I mean. This is what happiness means to me. Everyone of you has that love inside them to share,you will find your way. Let your soul chose the road.I want you to celebrate happiness on 20 March and forever. The link below is a project I have lately joined:
http://www.actionforhappiness.org/

Watch these videos and reflect on your life.Much love.


<3 Ana <3


Duke parë situatën përreth meje,mund të them se barazia gjinore është një problem mbarëkombëtar.Barazia gjinore është një e drejtë e njeriut,të cilën cdokush duhet ta respektojë.
 • Cfare është barazia gjinore ?


Barazia gjinore është pikëpamja se meshkujt dhe femrat duhet të shihen si të barabartë dhe duhet të përfitojnë nga të njëjtat mundësi dhe nuk duhet të diskriminohen.
 • Situata aktuale


Nga një studimi i bërë nga UNDP,përqindja e pabarazisë gjinore varion nga 2% deri në 73 %.

Barazia gjinore,nje celes i arte i mireqeverisjes-DKE
 • Diskriminimi kundrej femrave


Kudo në botë,jeta e femrave drejtohet nga stereotipet.Do ishte normale që ti të pyesje se ku bazohemi ne që themi se ka pabarazi gjinore .Statistikat e tregojnë qarte,por shembuj të pafundë i ndeshim dhe në jetën e përditshme.
1.Në shumë vende,femrat nuk kanë lirinë e martesës ose divorcit.
2.Femrat nuk kanë lirinë e edukimit.
3.Femrat janë më të abuzuara sekualisht ose te dhunuara se meshkujt.
4.Për të njëjtin pozicion pune,meshkujt paguhen më shumë se femrat.
5.Kur bëhen gabime në jete,meshkujt gjykohen më pak se femrat.
Këto janë disa nga rastet e shumta të pabarazisë gjinore.

 • Por,cfarë mund të bëjmë ne për këtë?


Cdokush prej nesh mund të marrë pjesë në mbrojtjen dhe sigurimin e barazisë gjinore.
1.Hapi i parë është dija. Si fillim,të gjthë ne duhet të kuptojmë se femrat duhet të jenë të barabartë me meshkujt.Duhet te veprojmë që t’i japim fund diskriminimit dhe shkatërrimit të jetës së tyre.
2.Ndarja e kësaj nisme. Të ndash informacionin me të tjerët është e rëndësishme.Fillo me miqtë e tu të afert dhe familjen.Hapat e vegjël bëjnë diferencën.
3.Organizo një nismë në shkollën ose qytetin tënd. Të nisësh një projekt nuk është e lehtë,por është gjëja më me vlerë që mund te bëhet.
4.Merr pjesë. Duhet të jetë një veprim i përditshem mbrojtja e të drejtave të njeriut.Ngri zërin për të drejtat e femrave.
Bëhu mbështetësi ynë. Na  trego mbështetjen tënde duke shpërndarë nje foto që tregon perceptimin tënd për këtë cështje dhe përdor hashtag #genderequalitylifewithana.
Faleminderit per kohen tuaj.
<3 Ana <3


Analizing the situation around the world,I can say that gender equality is a worldwide problem. Gender equality is a human right,everyone should respect.
What is gender equality?


Gender equality is the view that men and women should be seen as equal and should benefit from the same opportunities and not be discriminated.
The situation at the moment of talking
From a study made by UNDP(http://hdr.undp.org/en/content/gender-inequality-index-gii),gender inequality percentage varies from 2 % to 73 %. 
"Gender equality is more than a goal on itself.It is a precondition for meeting the challenge of reducing poverty,promoting sustainable development and building good governance." -Kofi Annan.

Discrimination towards women
All around the world,there are stereotypes that lead women lives.You would ask: Where are you based that you say that there is gender inequality? Ok,statistics show it all,but even in every day life there are tons of examples.Let me cite some.
1.In some countries,women do not have the freedom of marriage or divorce.
2.Women do not have the freedom of education.
3.Women are more often sexually abused/violated than men.
4.For the same work position,men earn more than women.
5. When doing something wrong,men are less judged than women.
These were only some of the facts we are based on when arguing about this topic.


But,what can we do about it?
Every single one of us can participate on protecting and providing gender equality.
1.The first step is knowledge. We should all understand that women should be equal to men.We should end the discrimination and we should destroying their lives.
2. Sharing. Sharing the information is important.Start by your close friends and family.Little steps do make the difference.
3.Organise a project on your school or city. Starting a project is not easy.but it is worth it.
4.Participate. It should be an everyday act protecting them.Stand up for women' rights.
Be our supporter.Show us your support by sharing a photo of your gender equality perception and using the hashtag #genderequalitylifewithana  or #GenderEqualityVOY because I am a member of Voices of Youth community.(http://www.voicesofyouth.org/)

Thank you for your time.

                                  <3 Ana <3
                                        
             
Përshëndetje miqtë e mi të dashur.Shpresoj që java juaj të ketë qenë e mrekullueshme dhe që ky fillim pranvere t’ju ketë sjellë plot ngjyra.Unë adhuroj cdo gjë për natyrën në pranverë.Moti është i mirë,lulet celin,rrezet e diellit shndrisin dhe të zgjojnë cdo mëngjes.Rreth teje gjithcka mbulohet nga gjelbërimi,oh cfarë parasje e vërtetë.Edhe dicka tjetër,është koha të veshësh trendet e reja dhe të dalësh me miqtë e tu.Këtë fundjavë,zgjodha ta kaloj me miqtë dhe familjen pranë natyrës dhe ishte zgjedhja më e mirë. Kudo ndihej atmosfera festive.
                 
Pranvera ka gjithmonë dicka të vecantë që të bën të ndihesh e gjalle përsëri.Ajo të bën të shpresosh në fillimet e reja,te besosh se pas stuhisë ka gjithmonë një rreze drite.
Luledelet… Ato lule aq të bukura që të kujtojnë gjithnjë fëmijërinë.Shpeshhere më kujtojnë ato ditë të bukura kur nxitonim të mblidhnim lule e të bënim kurora.Ajo shëtitje ishte gjithashtu dhe një rrugëtim në të shkuarën nostalgjike.

Pranvera gjithmonë sjell optimizëm dhe lumturi.Për mua,kjo pranverë do jetë e pakrahasueshme sepse është një fazë e re e jetës sime te lumtur,e një jete të mbushur me plot projekte.Jam shumë e lumtur që më në fund mund të them se kam mësuar të dua veten dhe botën përreth meje.Kam mësuar t’u dhuroj njerëzvë dashuri dhe është koha të filloj të jetoj jetën që dua,pa u shqetësuar për të tjerat.

Po për ty? Cila është stina jote e preferuar? Po kjo pranverë cfarë solli për ty ? Posto një foto ose një shkrim dhe përdor #springlifewithana për tu treguar te gjithëve se jeta është e bukur.Shumë dashuri për ju.

*Te gjitha fotografite jane nga une.

                                                                          <3 Ana <3


Look at the trees, look at the birds, look at the clouds, look at the stars… and if you have eyes you will be able to see that the whole existence is joyful. Everything is simply happy. Trees are happy for no reason; they are not going to become prime ministers or presidents and they are not going to become rich and they will never have any bank balance. Look at the flowers — for no reason. It is simply unbelievable how happy flowers are.


Hello my lovely followers.I hope your week has been great and you have enjoyed the beginning of spring.I can completely say I love everything about spring.The weather is great,flowers start blooming,the sun shines in your face and wakes you up every day.All around you,trees start turning green and it is completely lovely.You can start wearing those spring outfits and hang out with your loved ones.This Saturday,I went out with my friends and my sister and I fell in love with everything about it.I noticed that even my city has some amazing things you can enjoy.


Without their chloroplasts plants would be left like the rest of us, to eat what they find. Instead they hold out their green palms and catch light. If there is magic in the world, surely this is it: the descendants of tiny creatures in leaves, capable of ingesting the sun.
It was one of those March days when the sun shines hot and the wind blows cold: when it is summer in the light, and winter in the shade.
I hope one day you find someone who makes flowers grow in even the saddest parts of you.

I sit before flowers

hoping they will train me in the art

of opening up.
I’d choose a community of trees over a community of buildings.
You will find the way, daughter of the forest. Through grief and pain, through many trials, through betrayal and loss, your feet will walk a straight path.
Look deep into nature, and then you will understand everything better.
I couldn’t live where there were no trees — something vital in me would starve.


The human spirit needs places where nature has not been rearranged by the hand of man.

There is something special about spring that makes you feel alive again.It is the hope on new beginnings,the hope thats something better will come;the hope that after the storm,there is always light.I went to a national park in Tirana,Artificial Lake and had a walk and then I went to a restaurant near the nature and enjoyed some great time.
Daisies...Those beautiful flowers that always remind me of my childhood.They remind me of the days we picked out flowers and made a floral crown(I never learnt to do that).And that day was a walk on the nostalgia of the past.
                                                     
Spring always makes us more optimistic and happy.For me,this spring will be memorable because It is the starting stage of my new happy life,of a new me. I am extremely happy to say that I have finally learnt to love myself and all the world around me.I have learnt to give love to people and start living the life I want,without being worried about hate.
Nature is not a place to visit. It is home.What about you? What is your favourite season? What did this spring bring to you? 
Share a post/photo and use the hashtag #springlifewithana
Much love.

All pictures are mine. 
                                                                                                      <3 Ana <3